czwartek, 13 listopada 2014

Kupno mieszkania. Za i przeciw – Czyli co zrobić by zapłacić mniej

Postanowione. Kupujesz mieszkanie. Wybrałeś już lokalizacje, określiłeś warunki finansowe – czy warto skorzystać z pomocy biur nieruchomości? 

90% ofert mieszkań zamieszczanych jest przez pośredników biur nieruchomości. Oznacza to, że wybór mieszkań, które moglibyśmy nabyć bezpośrednio od właściciela jest bardzo ograniczony. Dotrzeć możemy do tych ofert wykorzystując do tego: portale internetowe, ogłoszenia w gazetach lub wiadomości od znajomych.

Jakie są koszty wynajęcia pośrednika / biura nieruchomości?

Stawka za wynajęcie pośrednika wynosi od 2-6 procent transakcji na która się decydujemy. To bardzo duży koszt. A co zyskujemy w zamian? Przede wszystkim nie musimy tracić czasu na poszukiwania idealnego lokum. Biuro nieruchomości odszuka je za nas. Wszystkie proponowane przez nich mieszkanie posiadają zweryfikowany status prawny – czyli mamy pewność, że nie kupimy mieszkania z lokatorem. Wobec czego wynagrodzenie pośrednika może wynieść nawet 10 tyś. złotych w przypadku domów i dużych mieszkań.

Umowa? Tak, ale tylko z jednym biurem nieruchomości. Dlaczego? Ponieważ nieraz zdarzały się wypadki, kiedy osoba, która kupiła mieszkanie, musiała zapłacić biurom za tą samą transakcję. Zdarza się to, jeśli podpiszemy umowę z kilkoma biurami i wszystkie mają wybrane mieszkanie w swojej bazie.

Wskazówka: Przy kupnie pierwszego mieszkania zaleca się korzystanie z pomocy biur nieruchomości. Firmy pośredniczące mają obowiązek sprawdzić wszelkie kwestie formalno- prawne. Załatwia to mnóstwo formalności, których sprawdzenie normalnie potrafi zająć całe tygodnie.

Kupowanie mieszkania bez pośrednika

Jeśli jest Ci ktoś w stanie pomóc, bo dla przykładu już przechodził przez kupno mieszkania – lub uważasz, że nabyłeś samodzielnie wystarczająco dużo wiedzy, by nie bać się inwestować w taki sposób – kupuj na własną rękę. Najważniejszą część stanowią dokumenty, które sprawdzi i potwierdzi za Ciebie notariusz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz